APEL ŻYWIECKIEJ POLICJI

APEL ŻYWIECKIEJ POLICJI

POLICJA

Komenda Powiatowa Policji w Żywcu

Apel żywieckiej Policji

Szanowni Państwo!

Oszuści nie odpuszczają i na terenie žywiecczyzny w dalszym ciągu dochodzi do prób oszustw metodą na tzw. „WNUCZKA", „POLICJANTA” czy też „PROKURATORA”

Jak wyglqda takie oszustwo? Sprawcy kontaktują się telefonicznie najczęściej z seniorami i podają się zo członka rodziny, policjanta lub przedstawiciela innej instytucji. Następnie przedstawiajq trudnq sytuację w jakiej się znaleźli bliscy. Mówią, że ktoś z rodziny spowodował wypadek i potrzebne sq pieniądze, aby nie poszedł do więzienia; lub jest ofiarą wypadku i potrzebne sq pieniądze na operację. Scenariuszy może być wiele, jednak zawsze jest presja czasu oraz prośba o przekazanie pieniędzy. Oszusci, oby osiqgnqć swoj cel stosują dobrze wypracowane techniki manipulacji. Ofiaro jest przekonana, że pomaga komuś bliskiemu, a zostaje oszukana i traci pieniądze czy kosztowności.

Niestety coraz bardziej powszechne sq również oszustwa internetowe. Jednq z najczęstszych metod stosowanych przez oszustów jest wykorzystywanie kodu blik. Osoby podszywajqce się pod pracowników banków dzwonią do klientów i proszą o podanie kodu blik w celu potwierdzenia transakcji lub wypłaty z bankomatu. Po uzyskaniu kodu oszuści dokonujq przelewu na swoje konta, a osoba traci często duże kwoty. Pojawiajq się równiež propozycje zakupu wirtualnych środków płatniczych w postaci kryptowalut. Ofiarami tych oszustów sq osoby w każdym wieku! I!

W trosce o Państwa bezpieczeństwo, jak również z myS/q 0 ochronie Państwa mienia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żywcu przekazujq kilka rad:

pamiętaj, że funkcjonariusze Policji podczas wykonywania czynności służbowych nigdy nie poproszq o przekazanie pieniędzy, nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie działaniach, nie angażujq w swoje działania obywateli;

- nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom podającym się za znajomego Twojego dziecka, wnuczka lub innego członka rodziny. Zawsze weryfikuj informacje podawane przez telefon ze swoimi bliskimi. Zakończ rozmowę z osobą, która żąda pieniędzy i zadzwoń do bliskich, zapytaj:  Czy rzeczywiście potrzebujq pomocy. Zajmie Ci to tylko chwilę, a dzięki temu nie stracisz oszczędności;

  • nigdy nie sprawdzaj wiarygodności dzwoniqcych osób poprzez kontakt na numer telefonu, który wskazują, po drugiej stronie słuchawki z pewnościq będzie oszust;
  • nigdy nie wpuszczaj obcych osób do swojego mieszkania, nie informuj ile mosz pieniędzy w domu;
  • nigdy nie wypłacaj, bez konsultacji z najbliższymi, dużych kwot pieniędzy z banku;
  • nigdy nie dokonuj przelewów na niesprawdzone konta bankowe, nie klikaj w linki wysłane do Ciebie w wiadomościach, nawet jeże/i łudzqco przypominają stronę banku, w którym masz konto;
  • nigdy nie podawaj swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich osobom obcym i do tego nieuprawnionym, również pracownikom banków;

 przed zainwestowaniem swoich oszczędności porozmawiaj o tym z bliskimi, zawsze zasięgnij porady kilku specjalistów.

Szanowni Państwo! Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Zadbajmy o nie wspólnie! Zywię nadzieję, że tych kilka podstawowych porad zwiększy Państwa czujność i uchroni Was przed dziafaniami oszustów.

Żywiec, maj 2024 roku

Komenda Powiatowa Policji w Zywcu Al. Piłsudskiego 52, 34-300 żywiec tel. 47 8572212 www.zywiec.slaska.policja.gov.pl

Pliki do pobrania